Ovde možete pronaći najčešča pitanja i odgovore
Da, akumuliraju. Dakle ukoliko niste u vašoj kući ili vikendici i isključite glavni prekidač na komandnom ormanu, fotonaponski sistem će nastaviti da alumulira električnu energiju tako da ćete imati električne energije kada se vratite. Kada je prekidač isključen zapravo se samo prekida strujno kolo koje dovodi električnu energiju do utičnica tj. krajnjih potrošača, dok fotonaponski sistem nastavlja neometano i potpuno bezbedno da radi.
Ne, naši solarni paneli i fotonaponski sistemi rade u svim vremenskim uslovima tokom cele godine. Leti, kada je sunčano vreme, proizvodiće više električne energije, dok će zimi i tokom oblačnih dana takođe proizvoditi električnu energiju samo u manjim količinama.
Isplatljivo je u potpunosti. Elektrodistribucija otkupljuje električnu energiju proizvedenu putem fotonaponskih sistema po povlašćenim cenama. Ovo omogućuje da se investicija u mrežno povezani fotonaponski sistem u potpunosti isplati za 5-7 godina.
Da, u potpunosti su bezbedni i pouzdani. Fotonaponski sistemi nemaju pokretne delove niti emituju bilo kakve toksične materije.
Sama montaža fotonaponsko sistema traje od 1-7 dana u zavisnosti od njegove veličine, terena i sl. Sam proces pribavljanja svih potrebnih dokumenata traje duže i zavisi od elektrodistribucije.
Na prvi pogled razlika izmedju monokristalnih i polikristalnih solarnih penela je u boji. Monokristalni solarni paneli su tamno crne boje dok su polikristalni plave boje. Monokristalni solarni paneli imaju za nijansu veću efikasnost od polikristalnih solarnih panela ali i veću cenu.Zbog svoje veće efikasnosti monokristalni solarni panel iste snage zauzima više prostora nego polikristalni. Monokristalni solarni paneli su se pokazali dobro u uslovima kada ima dosta sunčeve svetlosti ali kada nije previse toplo, dok su polikristalni solarni paneli bolji kada je visoka temperatura, kao i u uslovima smenjene svetlosti(hladovina, večernji časovi…). Takodje i cena ide u prilog polikristalnim solarnim panelima. Iako se ne može generalno reći koja vrsta solarnih panela je bolja, za klimatske uslove u Srbiji može se reći da su pogodniji polikristalni solarni paneli.
Fotonaponski sistemi, kao i svaki drugi sistemi zahtevaju održavanje i servisiranje sa vremena na vreme ali to je zaista minimalno dok su kvarovi retki.
Radni vek fotonaponskih sistema je 25 godina.
Status povlašćenog proizvođača električne energije može dobiti proizvođač električne energije za elektranu koja koristi obnovlјive izvore energije ili za elektranu koja istovremeno proizvodi električnu i toplotnu energiju sa visokim stepenom iskorišćenja primarnog goriva, ukoliko su ispunjeni zakonom propisani uslovi.
Jedan od uslova za dobijanje statusa povlašćenog proizvođača jeste da elektrana bude priklјučena na elektroenergetski sistem. Merama podsticaja se podržavaju samo one elektrane koje električnu energiju isporučuju u elektroenergetski sistem. Dakle, elektrane koje proizvode električnu energiju za sopstvene potrebe ne mogu biti u sistemu podsticajnih mera.
Da li fizičko lice može dobiti (privremeni) status povlašćenog proizvođača
Prema Zakonu o energetici fizička lica mogu steći status povlašćenog, odnosno privremenog povlašćenog proizvođača za jednu elektranu instalisane snage do 30kW.
Uredba o uslovima i postupku sticanja statusa povlašćenog proizvođača električne energije, privremenog povlašćenog proizvođača i proizvođača električne energije iz obnovlјivih izvora energije, definisani su uslovi pod kojima se to može realizovati.
Da li je obavezno sticanje statusa povlašćenog proizvođača ukoliko imam elektranu koja koristi obnovlјive izvore energije?
Status povlašćenog proizvođača električne energije je preduslov za potpisivanje ugovora sa garantovanim snabdevačem o prodaji električne energije po podsticajnim cenama. Vlasnik elektrane na obnovlјive izvore energije nije obavezan da stekne status, ali onda ne može računati na podsticajne mere.
Nije obavezno. Privremeni status služi kao garancija investitorima da će nakon okončanja izgradnje dobiti status povlašćenog proizvođača (za solarne elektrane i elektrane na vetar) i mere podsticaja koje su važile u trenutku podnošenja zahteva za sticanje privremenog statusa, bez obzira što su „kvote“ popunjene kada zatraži status povlašćenog proizvođača.
„Kvote“ su opšte prihvaćeni naziv za ukupno instalisane snage svih elektrana u zbiru prema dole navedenim kategorijama koje će biti podržane merama podsticaja u Republici Srbiji. Kvote su definisane samo za solarne elektrane i elektrane na vetar i to:
Tip elektrane | Kvota [MW] |
Elektrane na vetar | 500 |
Solarne elektrane na objektu, snage do 30 kW | 2 |
Solarne elektrane na objektu, snage od 30 kW do 500 kW | 2 |
Solarne elektrane na zemlјi | 6 |
Kvote nisu definisane na godišnjem nivou, već važe dok važi Uredba o uslovima i postupku sticanja statusa povlašćenog proizvođača.
Do donošenja nove Uredbe o uslovima i postupku sticanja statusa povlašćenog proizvođača ukupan kapacitet (maksimalni kapacitet) podržan merama podsticaja po pojedinim kategorijama neće biti menjan.
Ako pojedini investitori odustanu od investicije ili izgube status, odnosno privremeni status povlašćenog proizvođača, to nema za posledicu pojavu slobodnog kapaciteta. Slobodnog kapaciteta se može pojaviti jedino kroz uvećanje maksimalnog kapaciteta, izmenom Uredbe o uslovima i postupku sticanja statusa povlašćenog proizvođača, kada će oslobođeni kapacitet u prethodnom periodu biti uračunat u slobodni kapacitet po toj novoj, izmenjenoj uredbi.
Mere podsticaja su Zakonom o energetici zagarantovana prava povlašćenih proizvođača električne energije iz obnovlјivih izvora i postrojenja koja istovremeno proizvode električnu i toplotnu energiju sa visokim stepenom iskorišćenja primarnog goriva. Bliže su određene Uredbom o merama podsticaja za povlašćene proizvođače električne energije, a pre svega se odnose na podsticajne cene, podsticajni period i preuzimanje balansne odgovornosti od strane garantovanog snabdevača.
Ne. Ugovor se potpisuje na ukupan iznos proizvedene električne energije, odnosno, elektrana mora imati svoj poseban priklјučak na elektroenergetsku mrežu, nezavisno od drugih objekata u neposrednoj blizini.
Svi proizvođači električne energije koji steknu status povlašćenog proizvođača električne energije.
Nakon sticanja statusa povlašćenog proizvođača, a po Zakonu o energetici po sticanju statusa privremenog povlašćenog proizvođača, proizvođač električne energije ima pravo na potpisivanje ugovora o otkupu ukupnog iznosa proizvedene električne energije (popularno PPA – Power Purchase Agreement) po povlašćenim cenama sa garantovanim snabdevačem. Kroz taj ugovor se ostvaruju i prava povlašćenog proizvođača propisanom zakonom. Ugovor pokriva i period probnog rada elektrane.
Period na koji se zaklјučuje ugovor o otkupu električne energije po povlašćenim cenama je 12 godina. Za jednu elektranu ovaj ugovor se može sklopiti samo jednom.
Krajnji kupci električne energije u Srbiji plaćaju naknadu za obnovlјive izvore energije u iznosu od 0,093 din/kWh, a iz koje se isplaćuju povlašćeni proizvođači električne energije. Ovo je bliže određeno Uredbom o naknadi za podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije i Uredbom o visini posebne naknade za podsticaj u 2016. godini.
Prema novom Zakonu o energetici ne može se istovremeno imati status povlašćenog proizvođača i status proizvođača iz obnovlјivih izvora energije, tako da se investitor mora odlučiti da li želi da koristi mere podsticaja ili garancije porekla.
Pozovite nas
Pošaljite nam email
Posetite nas
Popunjavanjem ove forme možete zatražiti ponudu a mi ćemo Vas kontaktirati sa idejnim rešenjem u što kraćem roku